O-FM-20-ZO - Zoocidi

Akronim O-FM-20-ZO
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Položen predmet Opšta fitofarmacija. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Osposobljavanje studenata za racionalnu i bezbednu primenu zoocida.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Poznavanje osnovnih svojstava različitih grupa zoocida. Student će nakon savladavanja gradiva iz ovog predmeta biti osposobljen da racionalno i bezbedno primenjuje zoocide poznavajući osnovne mehanizme, spektar i način njihovog delovanja.
    Sadržaj teorijske nastave Klasifikacija i primena zoocida; Zoocidi - nervni i nervno muskulaturni otrovi; Regulatori razvoja insekata i grinja; Zoocidi - respiratorni otrovi; Zoocidi sa nespecifičnim delovanjem; Nematocodi; Moluskocidi; Rodenticidi; Bioinsekticidi
    Sadržaj praktične nastave Biotestiranje insekticida i akaricida u laboratoriji. Poljski ogledi sa zoocidima. Obrada rezultata laboratorijskih i poljskih ogleda sa zoocidima.
    1. Vukša, P., Šestović, M., Jokić, G., Vukša, M. (2014): Rodenticidi i moluskocidi. U: Fito Medicina – sistem dobre prakse (PC softver: V-1.3; Vukša, P.). Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    2. Kramer, W., Schirmer, U., Jeschke, P., Witschel, M. (2012): Modern Crop Protection Compounds. Volume 3, Second, Revised and Enlarged Edition, Wiley-VCH Verlag & Co. KgaA, Weinheim.
    3. Stenersen, J. (2004): Chemical Pesticides: Mode of Action and Toxicology. CRC Press, Florida.
    4. Tamaš D. Nenad (2017): Praktikum iz fitofarmacije: zoocidi. Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, Beograd
    5. Šestović, M. Vukša, P., Miletić.N, Tamaš, N. (2014): Insekticidi i akaricidi. U: Fito Medicina – sistem dobre prakse (PC softver: V-1.3; Vukša, P.). Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    2 1 1
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom. U okviru predavanja predviđene su dve provere znanja testovima i izrada seminarskog rada. Nakon izvođenja svih vežbi predviđeno je polaganje kolokvijuma.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 10