O-AE-20-STAT - Statistika

Akronim O-AE-20-STAT
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. znanja o statističkim pokazateljima, teorijskim raspodelama, statističkom ocenjivanju i testiranju, analizi veza između pojava i relativnim brojevima; 2. veštine izbora adekvatnog statističkog pokazatelja i statistike testa, posmatranja veze pojava kao uzročno-posledične i 3. sposobnosti obrade statističkih podataka i tumačenja dobijenih rezultata.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta, student treba da bude sposoban da tabelarno i grafički prikaže eksperimentalne rezultate, u skladu sa ciljem ispitivanja izabere i primeni adekvatnu statističku metodu i objasni dobijene rezultate i da pri tome koristi kompjuter.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod; Distribucija frekvencija i Pokazatelji statističke serije; Teorijske raspodele; Metod uzorka; Statističke ocene parametara osnovnog skupa; Testiranje statističkih hipoteza (parametarskih o srednjoj vrednosti, proporciji i analiza varijanse, neparametarskih hipoteza hi kvadrat -testom); Prosta regresija i korelacija; Analiza vremenskih serija; Relativni brojevi.
    Sadržaj praktične nastave Praktična nastava se sastoji u izradi zadataka za sve izučavane oblasti i tumačenju dobijenih rezultata.
    1. Lakić Nada, Janković Šoja Svjetlana (2021): Statistika, Poljoprivredni fakultet, Beograd-Zemun
    Metode izvođenja nastave Predavanja, interaktivna nastava, vežbe, obrada podataka na kompjuteru i konsultacije.
    Aktivnosti u toku predavanja 0 Pismeni ispit
    Praktična nastava 15 Usmeni ispit 40