O-AE-20-ESTA - Ekonomska statistika

Akronim O-AE-20-ESTA
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje 1. znanja o elementima statističkog sistema, masovnim ekonomskim pojavama i procesima, statističkom obuhvatanju poljoprivrede i životnom standardu; 2. veština pronalaženja podataka zvanične statistike, utvrđivanja statističkih pokazatelja koji omogućavaju merenje i praćenje ekonomskih pojava i 3. sposobnosti obrade statističkih podataka i tumačenja dobijenih rezultata.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta, student treba da: poznaje statistički sistem Republike Srbije, UN i EU, poznaje metode i izvore prikupljanja statističkih informacija o ekonomskim pojavama i procesima, utvrdi kvantitativne pokazatelje ekonomskih pojava i procesa i validno tumači njihovo kretanje.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod; Statistički sistem Republike Srbije, UN i EU; Statistika ekonomske aktivnosti; Sistem nacionalnih računa; Statistika produktivnosti rada; Statistika stanovništva; Statistika radne snage i zaposlenosti; Statistika javnih finansija; Statistika cena; Statistika životnog standarda; Statistika troškova života i zarada.
    Sadržaj praktične nastave Određivanje i tumačenje statističkih pokazatelja o stanovništvu, radnoj snazi, zaposlenosti, raspoloživim kapacitetima i efikasnosti njihovog korišćenja, proizvodnji, produktivnosti rada, cenama, životnom standardu.
    1. Krstić G., Šoškić D. (2014): Ekonomska statistika. Ekonomski fakultet. Beograd
    2. Mladenović D., Đolević V., Šoškić D. (2003): Ekonomska statistika. Ekonomski fakultet. Beograd
    2 2 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja, interaktivna nastava, vežbe, obrada podataka na kompjuteru i konsultacije