O-ZH-20-PEK - Principi ekologije

Naziv Principi ekologije
Akronim O-ZH-20-PEK
Studijski program Zaštita životne sredine u proizvodnji hrane
Modul Zaštita životne sredine u proizvodnji hrane
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: a) znanja iz osnovnih pojmova u ekologiji, načina i efekata delovanja abiotičkog stresa na biljke; prepoznavanje simptoma delovanja abiotičkih faktora stresa na rast i razviće živih organizama, adaptivnih odgovora biljaka na abiotički stres. b) razumevanja funkcionisanja viših nivoa organizacije živog sveta (biocenoza i ekosistema).
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju predmeta student treba da pokaže poznavanje (razumevanje): osnovnih principa ekologije, uporedi i klasifikuje osnovne ekološke discipline, prepozna uticaj ekoloških faktora (abiotičkih i biotičkih) na žive organizme, prepozna bioindikatore i njihov značaj za karakterizaciju stanja životne sredine, objasni funkcionisanje ekosistema na globalnom nivou.
    Sadržaj teorijske nastave Definicija i osnovni pojmovi u ekologiji; Podela ekologije; Idioekologija: Ekološki faktori– pojam i klasifikacija; Abiotički faktori, delovanje abiotičkih faktora stresa na rast i razviće živih organizama; Biotički faktori; Sinekologija: Populaciona ekologija; Fitocenologija i zoocenologija; Bioindikacija i bioindikatori; Biogeografija; Humana ekologija.
    Sadržaj praktične nastave delovanje abiotičkih ekoloških faktora na biljke i njihovi adaptivni odgovori; ekološke grupe biljaka i njihove karakteristike u odnosu na dati faktor; uticaj abiotičkih faktora stresa na rastenje, razviće biljaka i njihovi nivoi tolerancije.
    1. Oljača, S. (2008). Agroekologija, udžbenik, Poljoprivredni Fakultet, Beograd.
    2. Oljača, S., Dolijanović, Ž. (2010). Praktikum iz Agroekologije, drugo izdanje. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    3. Stevanović, B., Janković, M. (2001). Ekologija biljaka, NNK Internacional, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, vežbe i metode interaktivne nastave. koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja.
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit 60
    Praktična nastava Usmeni ispit