O-AE-20-SOC - Sociologija

Akronim O-AE-20-SOC
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da studentima pruži osnovna znanja iz sociologije i podsticanja na razmišljanje i razumevanje društva, društvenih pojava, strukture, odnosa, uloga i interakcija grupa i pojedinaca u društvu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student kroz predmet treba da bude osposobljen za: prepoznavanje problema iz sociologije, primenu metoda u sociologiji, razvijanje kritičkog mišljenja i analitičkih mogućnosti u društvenoj stvarnosti u kojoj deluju i institucije sa kojima se susreću
    Sadržaj teorijske nastave Predmet i nastanak sociologije; Klasifikacija nauka i mesto sociologije u njoj; Metode u sociologiji; Osnovni sociološki pravci i teorije o društvu; Sociološki pojam društva; Društvena struktura i stratifikacija; Ekonomska struktura; Socijalno politička struktura; Društvene grupe; Promene i razvitak društva; Globalizacija; Društvo u tranziciji, Ekologija i društvo.
    Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi, prezentacija rada pripremljenog na zadatu temu, razrada tema i izrada seminarskih radova.
    1. S. Jelić, T. Jovanović: Hrestomatija-elementi opšte sociologije i sociologije sela, Grafiprof, Beograd, 2013.
    2. P. Kozić, S. Jelić (2007): Sociologija.Klasa d.o.o. Beograd
    3. E. Gidens (2005): Sociologija Ekonomski Fakultet Beograd
    Metode izvođenja nastave Predavanja i interaktivna nastava.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 30