O-ZO-20-SOC - Sociologija

Akronim O-ZO-20-SOC
Studijski program Zootehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentima da se upoznaju sa osnovnim znanjima iz sociologije radi sticanja znanja i podsticanje na razmišljanje što je bitna pretpostavka da studenti prodube nastavno gradivo sa ciljem dubljeg i svestranijeg razumevanja društva, društvenih pojava, strukture, odnosa, uloga grupa i pojedinaca u društvu , sela kao društvene zajednice, strukture i razvoja sela, seljaštva i poljoprivrede.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student kroz predmet treba da bude osposobljen za: prepoznavanje problema iz sociologije, sociologije sela i poljoprivrede, primenu metoda u sociologiji, efikasno učenje, timski rad, kritičko mišljenje i prezentaciju rezultata.
    Sadržaj teorijske nastave Predmet i nastanak sociologije; Metode u sociologiji; Sociološko određenje društva i strukture; Društvena struktura i stratifikacija; Ekonomska struktura; Predmet i zadaci sociologije sela i poljoprivrede; Društvene promene u demografskoj i socijalnoj strukturi sela i poljoprivrede; Sociološke karakteristike rada i zanimanja u poljoprivredi; Socijalna ekologija sela i poljoprivrede.
    Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi, kao i izrada seminarskih radova.
    1. S. Jelić, T. Jovanović: Hrestomatija-elementi opšte sociologije i sociologije sela, Grafiprof, Beograd, 2013.
    2. - P. Kozić, S. Jelić: Sociologija, Klasa d.o.o., Beograd, 2007
    3. C.Kostić: Sociologija sela, Zavod za izdavanje udžbenika, Srbije, Beograd, 1975.
    4. Jelić , Sreten., Jovanović, Tatjana. .(2018) Selo u vrtlogu promena, Monografija, Univerzitet u Brogradu, Poljoprivredni fakultet Beograd, ISBN 978-86-7834-304-9
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja i interaktivna nastava.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 40