O-KV-20-SOC - Sociologija

Akronim O-KV-20-SOC
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija konzervisanja i vrenja
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da studentima omogući da u okviru definisanog fonda časova stekne dublja znanja iz sociologije, što je bitna predpostavka za svestranije razumevanje društva, njegove strukture i razvoja, razumevanja sela kao društvene zajednice, strukture i razvoja sela, seljaštva i poljoprivrede
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student kroz predmet treba da bude osposobljen za: prepoznavanje problema iz sociologije, sociologije sela i poljoprivrede, primenu metoda u sociologiji, efikasno učenje, timski rad, kritičko mišljenje i prezentaciju rezultata.
    Sadržaj teorijske nastave Predmet i nastanak sociologije; Metode u sociologiji; Sociološko određenje društva i strukture; Društvena struktura i stratifikacija; Ekonomska struktura; Predmet i zadaci sociologije sela i poljoprivrede; Društvene promene u demografskoj i socijalnoj strukturi sela i poljoprivrede; Sociološke karakteristike rada i zanimanja u poljoprivredi; Socijalna ekologija sela i poljoprivrede.
    Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi
    1. P. Kozić, S. Jelić: Sociologija, Klasa d.o.o. Beograd, 2007
    2. C. Kostić: Sociologija sela,Zavod za izdavanje udžbenika Srbije, Beograd, 1975
    3. K. Kilibarda: Selo i ljudska hrana, Naučna knjiga, Beograd, 1990.
    4. M. Mitrović: Sociologija sela, SDS, Beograd, 1998.
    5. Đ. Stevanović: Agrarna sociologija, Stručna knjiga, Beograd, 1990.
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja, vežbe i interaktivna nastava
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 30