O-BI-20-OPED - Osnovi pedologije

Naziv Osnovi pedologije
Akronim O-BI-20-OPED
Studijski program Biotehnički i informacioni inženjering
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu poznavanje osnovnih faktora i procesa obrazovanja zemljišta, morfoloških, fizičkih i hemijskih karakteristika zemljišta, osnovnnih principa i kategorija taksonomije zemljišta, detaljnije poznavanje karakteristika najvažnijih tipova zemljišta na kojima se odvija poljoprivredna proizvodnja u Srbiji.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Sticanje osnovnih znanja o faktorima i procesima obrazovanja, morfološkim, fizičkim i hemijskim osobinama; njihov uticaj na uspevanje gajenih biljaka kao i na moguću kontaminaciju; najvažniji tipovi zemljišta za poljoprivredu u Srbiji. Osposobljenost za uzimanje uzoraka na terenu, definisanje pedogenetskih horizonata, metode ispitivanja najvažnijih fizičkih i hemijskih karakteristika zemljišta.
    Sadržaj teorijske nastave Geneza zemljišta, morfologija zemljišta, fizika zemljišta, hemija zemljišta, taksonomske jedinice zemljišta; karakteristike najvažnijih automorfnih i hidromorfnih zemljišta.
    Sadržaj praktične nastave 1. Terensko istraživanje zemljišta i uzimanje uzoraka; 2. Morfološke osobine zemljišta; 3. Laboratorijsko istraživanje zemljišta: 3.1. Fizičkih osobina, 3.2. Hemijskih osobina.
    1. Đorđević A., Radmanović S. (2018): Pedologija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    2. Đorđević A., Radmanović S. (2016): Pedologija. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. U toku nastave su predviđene provere znanja testovima, a na kraju praktične nastave (vežbi) predviđeno je polaganje kolokvijuma.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 10