O-TR-20-OHEM - Opšta hemija

Akronim O-TR-20-OHEM
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija ratarskih proizvoda
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: znanja iz osnovnih principa kojima se objašnjava struktura i reaktivnost materije, kako se odigravaju hemijske promene, hemijskih i fizičkih svojstava elemenata, veština rukovanja laboratorijskim priborom, izvođenje i praćenje hemijskih eksperimenata, sposobnosti da analitički i kritički pristupaju rešavanju problema i zadataka vezanih za prirodne nauke.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da: razume razliku između hemijskih i fizičkih promena; objasni fundamentalne osnove strukture i reaktivnosti materije; stekne osnovna znanja iz oblasti hemijske ravnoteže; savlada hemijski proračun i osnovni laboratorijski rad; razume šta su mikro, makro i esecijalni elementi; logički povezuje teorijska, eksperimentalna i računska znanja.
      Sadržaj teorijske nastave Osnovni hemijski pojmovi, zakoni, jedinice i stehiometrija; Elementi i jedinjenja. Elektronska struktura atoma; Periodičnost osobina i periodni sistem; Hemijska veza; Međumolekulske interakcije; Rastvori; Hemijska kinetika i ravnoteža; Oksido-redukcione reakcije i osnove elektrohemije; Klase neorganskih jedinjenja; Hemija elemenata, najvažnija jedinjenja, primena i značaj u tehnološkim procesima.
      Sadržaj praktične nastave Osnovni laboratorijski pribor i tehnike rada; Osnovne klase neorganskih jedinjenja. Stehiometrija. Termohemija. Rastvori. Brzina hemijske reakcije. Hemijska ravnoteža. Ravnoteža u vodenim rastvorima. Izračunavanje i merenje pH vrednosti rastvora. Kompleksna jedinjenja. Reakcije oksido-redukcije.
      1. E. Ivanović, A.Kostić, „Opšta hemija”, Akademska izdanja, Zemun, 2019.
      2. M.B.Rajković, „Pitanja i zadaci iz Opšte i neorganske hemije”, Pergament i Fotofutura, Beograd, 2010.
      3 1 1
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična laboratorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima u različitim odnosima. Provera znanja testom posle određenih oblasti pređenih na predavanjima. Ispit se može polagati parcijalno: računski i teorijski deo ispita, ili ispit u celini. Oralna prezentacija, video prezentacija, hemijska analitika, računske vežbe.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit 35
      Praktična nastava 10 Usmeni ispit 35