O-TA-20-ANHE - Analitička hemija

Akronim O-TA-20-ANHE
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija animalnih proizvoda
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Položeni ispit iz Opšte hemije Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava sticanje: znanja iz principa i primene hemijske analize prehrambenih uzoraka, proračun osnovnih veličina i parametara bitnih za hemijsku analizu, veština eksperimentalnog rada koja razvija sposobnosti primene klasičnih metoda hemijske analize koje omogućavaju pouzdanu identifikaciju i predstavljaju preduslov za primenu instrumentalnih metoda.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da: 1. zna definicije, terminologiju i jedinice kojima se opisuju analitički podaci; 2. definiše mogućnost primene klasičnih metoda; 3. rešava hemijske zadatke u analitici hrane; 4. savlada pravila rada za izvođenje hemijske analize; 5. zna da izabere tehnike kojima se može izvesti hemijska analiza; 6. ima sposobnost da interpretira i proceni rezultate hemijske analize.
      Sadržaj teorijske nastave Principi i oblast primene analitičke hemije. Kriterijumi za izbor analitičke metode. Hemija vodenih rastvora: homogena i heterogena ravnoteža. Uzorkovanje i priprema uzoraka za hemijsku analizu. Kvantitativna hemijska analiza: principi i podela metoda: gravimetrijska i volumetrijska analiza. Osnovni principi i primena instrumentalnih metoda za analizu prehrambenih proizvoda.
      Sadržaj praktične nastave Kvalitativna hemijska analiza: dokazivanje katjona od I do V analitičke grupe; dokazivanje anjona. Gravimetrija: metode taloženja i volatilizacije. Volumetrija: a) metode kiselo-bazne titracije; b) metode precipitacije; b) metode građenja kompleksa; g) metode oksido-redukcije. Papirna hromatografija. Potenciometrija. Interpretacija rezultata matematičkom statistikom. Završna analiza.
      1. 1. M.B.Rajković, „Uvod u analitičku hemiju-klasične osnove”, Pergament, Beograd, 2007. 2. M.B.Rajković i I.D. Sredović, „Praktikum iz analitičke hemije-klasične metode”, Poljoprivredni fakultet, Zemun, 2009.
      2 1 3
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična laboratorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima u različitim odnosima. Provera znanja testom ide posle svake oblasti pređene na predavanjima (ukupno 3). Kolokvijumi prate eksperimentalnu nastavu (vežbanje) (ukupno 2). Oralna i video prezentacija, hemijska analitika, računske vežbe.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit 25
      Praktična nastava 10 Usmeni ispit 25