D-RA-14-INB - Industrijske biljke

Akronim D-RA-14-INB
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja u vezi odabira i primene odgovarajućih agrotehničkih mera u tehnologiji gajenja industrijskih biljaka, kao i sticanje veština kojima se prevazilaze problemi koji se javljaju u proizvodnji.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da bude sposoban da: 1. definiše i opiše specifične agrotehničke mere tehnologije gajenja industrijskih biljaka; 2. opiše postupke neposredno nakon žetve; 3. integriše znanja i veštine; 4. primeni znanja i veštine; 5. učestvuje samostalno ili u timskom radu u rešavanju problema koji se javljaju u proizvodnji industrijskih biljaka.
      Sadržaj teorijske nastave 1. biljke za proizodnju ulja; 2. biljke za proizvodnju skroba, šećera i alkohola; 3. biljke za proizvodnju vlakna; 3. ostale biljke za tehničku preradu; 4. specifičnosti tehnologije gajenja industrijskih biljaka prema grupama i vrstama; 5. postupci neposredno nakon žetve.
      Sadržaj praktične nastave 1. sortiment; 2. upoznavanje sa dodatnim izvorima stručne i načne literature.
      1. Kišgeci, J. (2002). Hmelj. Partenon, Beograd.
      2. Broćić, Z., Stefanović, R. (2012). Krompir. Proizvodnja, ekonomika i tržište. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu.
      3. Broćić, Z., Maksimović, P. (2005). Proizvodnja krompira. Univerzitet u Kragujevcu, Agronomski fakultet u Čačku.
      4. Berenji, J. (2010). Uljana tikva i njena proizvodnja. Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad.
      5. Savić, J. (2019). Posebno ratarstvo 2. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu.
      4 0 2
      Metode izvođenja nastave Predavanja, a elementi interaktivne nastave primenjuju u određenom obimu u svim nastavnim poglavljima. Aktivnosti u toku predavanja, testovi po potrebi. Seminarski rad na temu odabranu u dogovoru sa studentima. Studijski istraživački rad obuhvata poglavlje koje će biti definisano u dogovoru sa studentima.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava 5 Usmeni ispit 70