D-AE-14-EKI - Ekonomika investicija u agrobiznisu

Naziv Ekonomika investicija u agrobiznisu
Akronim D-AE-14-EKI
Studijski program Agroekonomija i ruralni razvoj
Modul Agroekonomija i ruralni razvoj
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Položeni predmeti sa prve godine doktorskih studija. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja iz teorije upravljanja investicijama i metodologije za ocenu investicija u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambenoj industriji.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost da se stečena znanja o utvrđivanju ekonomske efektivnosti i finansijske prihvatljivosti investicija i izradi investicionih programa u preduzećima i gazdinstvima iz oblasti agrobiznisa samostalno koriste i prenose u praktičnom i naučno-istraživačkom radu.
      Sadržaj teorijske nastave Korporativna strategija i investicione odluke; Načini određivanja visine diskontne stope; Metode utvrđivanja ekonomske efektivnosti investicija; Investicije i inflacija; Izbor između investiranja i lizinga; Izbor između međusobno isključivih investicija; Ulaganje u obrtna sredstva; Ulaganje u druga preduzeća; Analiza stranih investicija. Metode ocene investicija u uslovima neizvesnosti.
      Sadržaj praktične nastave Prikaz i primena softverskog paketa za ocenu investicionih programa. Primena rezultata ocene investicija iz poljoprivrede i prehrambene industrije u naučno-istraživačkom radu.
      1. Bierman, H., Smidt, S. (2007): Advanced Capital Budgeting: Refinements in the Economic Analysis of Investment Projects. Routledge.
      2. Bierman, H., Smidt, S. (2006): The Capital Budgeting Decisions: Economic Analysis of Investment Projects. Ninth edition, Routledge.
      3. Jovanović P. (2006): Upravljanje investicijama. FON, Beograd
      4. Andrić J., Vasiljević Zorica, Sredojević Zorica (2005): Investicije - osnove planiranja i analize. Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
      5. Gogić P. (2009): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda. Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
      5 0 3
      Metode izvođenja nastave Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; interaktivna metoda; konsultacije - direktne i elektronskim putem.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 40
      Kolokvijumi