M-VV-14-PVI - Projektovanje vinograda

Akronim M-VV-14-PVI
Studijski program Poljoprivreda
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući sticanje znanja iz oblasti projektovanja zasada vinove loze, izrade projekata za zasnivanje zasada. Student treba da se osposobi da vrši izbor terena, izbor loznih podloga i sorti i projektuje kompletnu agrotehniku, negu vinograda do stupanja u plodonošenje i redovnu negu zasada. Student treba da stekne saznanja o normativima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje i razumevanje tehnologije privođenja zemljišta kulturi vinove loze, tehnologije sadnje, nege u prve tri godine do stupanja u plodonošenje i redovne nege vinograda. Na kraju kursa student treba da bude osposobljen za samostalno projektovanje i nadzor pri zasnivanju zasada vinove loze.
    Sadržaj teorijske nastave Predmet je podeljen u dva osnovna poglavlja : 1) Izbor terena za zasnivanje zasada vinove loze; 2) Izrada elaborata.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa ekološkim, ekonomskim i dr., aspektima zasnivanja zasada vinove loze. Primena znanja u oblasti sortne specifičnosti pri projektovanju zasada.
    1. Avramov, L., (1988): Savremeno gajenje vinove loze. „Nolit“, Beograd.
    2. Žunić, D. (2000): Tipski projekat za podizanje 1 ha vinograda. „Neven“, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Teoriska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati po oblastima. U toku nastave su predviđena 2 testa u cilju provere znanja a na kraju praktične nastave (vežbi) predviđena je izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50