O-AE-14-FRAČ - Finansijsko računovodstvo

Akronim O-AE-14-FRAČ
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Položena Teorija troškova sa kalkulacijama I, redovno prisustvovanje na predavanjima i vežbama. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Izučavanjem ove discipline studenti stiču teorijska znanja iz metodologije računovodstva i korisnosti računovodstvenih informacija u kreiranju upravljačkih i poslovnih odluka.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Osvajanjem ovih znanja studenti će se osposobiti da operativno primenjuju računovodstvene tehnike i procedure, sačinjavaju finansijske izveštaje, prezentiraju odgovarajuće analize i daju kompetentne preporuke.
    Sadržaj teorijske nastave Pojam i struktura računovodstva, osnovna načela i procedure. Godišnji obračun i finansijski izveštaji. Kontni okvir. Primena računovodstva i poslovni ciklus. Obračun finansijskog rezultata. Raspodela dobiti i pokriće gubitka.
    Sadržaj praktične nastave Praktična primena metodologije računovodstva u poslovnom ciklusu kroz računovodstveno obuhvatanje pribavljanja i ulaganja finansijskih sredstava, troškova i ostalih rashoda, prihoda i finansijskog rezultata. Sačinjavanje finansijskih izveštaja i odgovarajućih analiza.
    1. Đerković Zoran (2011): Računovodstvo. Revizorska kuća Auditor, Beograd
    2. Škarić–Jovanović Kata (2012): Finansijsko računovodstvo. Centar za izdavačku delatnost Ekonomskog fakulteta u Beogradu
    3. Jović Danica, Mirović Dragana, Miletić Snežana, Radić Siniša (2012): Zbirka zadataka iz finansijskog računovodstva. Centar za izdavačku delatnost Ekonomskog fakulteta u Beogradu
    Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 20
    Praktična nastava Usmeni ispit 50