O-AE-14-TTK1 - Teorija troškova sa kalkulacijama 1

Akronim O-AE-14-TTK1
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Položeni ispiti iz prethodnih semestara, redovno prisustvovanje na predavanjima i vežbama. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o osnovnim pojmovima iz oblasti teorije troškova i metodama analitičkih kalkulacija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost da se stečena znanja o troškovima i kalkulacijama samostalno primenjuju u praksi pri pri izradi analitičkih kalkulacija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda, planiranju i analizi poslovanja preduzeća i gazdinstva.
      Sadržaj teorijske nastave Činioci proizvodnog procesa. Troškovi činilaca proizvodnog procesa. Teorije dinamike troškova. Pojam, suština, svrha, principi i podela kalkulacija. Analitička kalkulacija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda. Metode izračunavanja cene koštanja. Pokazatelji uspeha poslovanja preduzeća i gazdinstva na osnovu analitičkih kalkulacija.
      Sadržaj praktične nastave Utvrđivanje troškova materijala. Utvrđivanje troškova amortizacije i kamata. Sasatavljanje kalkulacija troškova korišćenja tehničkih sredstava za proizvodnju i kalkulacija opštih troškova. Sasatavljanje analitičkih kalkulacija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda. Metode izračunavanja cene koštanja. Utvrđivanje pokazatelja uspeha poslovanja preduzeća i gazdinstva na osnovu analitičkih kalkulacija.
      1. Gogić, P. (2009): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda. Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet. Beograd – Zemun.
      2. Andrić, J. (1997): Troškovi i kalkulacije u poljoprivrednoj proizvodnji. Savremena administracija. Beograd.
      Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 20
      Praktična nastava Usmeni ispit 50