O-VV-14-PO - Praktična obuka

Akronim O-VV-14-PO
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da omogući studentu sticanje praktičnih znanja iz oblasti voćarstva vinogradarstva. Student treba da upozna funkcionisanje i organizaciju voćarsko - vinogradarske proizvodnje na gazdinstvima različite veličine. Kroz radnu praksu student treba da savlada veštine izvođenja pojedinih mera u savremenim zasadima voćaka i vinove loze i rasadničkoj proizvodnji.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje praktičnih veština u podizanju voćnjaka, izvođenju pomotehničkih i ampelotehničkih mera (posebno rezidbe radi formiranja uzgojnih oblika i rezidbe radi regulisanja rodnosti i kvaliteta plodova), proizvodnji podloga, kalemgrančica i sadnica voćaka i vinove loze, izvođenju agrotehničkih mera u zasadima voćaka i vinove loze.
    Sadržaj teorijske nastave Teorijska nastava će biti realizovana u vidu demonstracije neophodnih operacija direktno u voćnjaku i vinogradu.
    Sadržaj praktične nastave Praktična nastava: Morfologija voćaka i vinove loze, podizanje zasada, rezidba voćaka i vinove loze u cilju formiranja uzgojnog oblika, zrela i zelena rezidba voćaka i vinove loze, procena rodnog potencijala i regulisanje rodnosti voćaka, proizvodnja podloga i sadnica.
    1. Zec Gordan, Đorđević Boban (2020): Praktična obuka iz voćarstva, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    2. Marković, N. (2012): Tehnologija gajenja vinove loze. Monografija, Zadužbina svetog manastira Hilandar, Beograd
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit