O-VV-14-ORGP - Osnovi organske proizvodnje u višegodišnjim zasadima

Naziv Osnovi organske proizvodnje u višegodišnjim zasadima
Akronim O-VV-14-ORGP
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o osnovnim principima organske proizvodnje u višegodišnjim zasadima kao posebnog sistema proizvodnje.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje metoda bitnih za negovanje višegodišnjih zasada po principima organske proizvodlje, poznavanje zakonske regulative, inspekcije i sertifikacije, značaja agrotehničkih mera u optimizaciji uslova poljoprivrednog staništa u uslovima organske proizvodnje, primene metoda efikasnog učenja, timskog rada, kritičkog mišljenja i evaluacije nastave i ishoda učenja.
    Sadržaj teorijske nastave Predmet je podeljen na sledeće oblasti: organska poljoprivreda u svetu i kod nas, zakonska regulativa u svetu i kod nas, ekološki principi i biodiverzitet u višegodišnjim zasadima po principima organske proizvodnje, uslovi za zasnivanje ovakve proizvodnje kao što su topografija parcele, agrohemijska i fitocenološka pogodnost zemljišta, kvalitet vode i aerozagađenje; inspekcija i sertifikacija.
    Sadržaj praktične nastave Proučavaće se sličnosti i razlike između zakonskih regulativa u svetu; konverzija iz konvencionalne u organsku proizvonju voća i grožđa. Odlazak u organski voćnjak, simulacija inspekcije i pisanje izveštaja, odobravanje sertifikata.
    1. Kovačević, D., Oljača, S. (2005). Organska poljoprivredna proizvodnja, monografija, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    2. Sivčev, B., Ruml, M., Sivčev, I., Ranković-Vasić, Z. (2015). Organska proizvodnja grožđa. Monografija. Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu.
    3. Lavelle Christine and Michael (2004). The Organic Gardener. (J. Simons and F. Forster, eds.). Annes Publishing Ltd, Hermes House, London SE1 8HA, UK.
    4. Lind, K., Lafer, G., Schloffer, K., Innerhofer, G., Meister, H. (2003). Organic Fruit Growing. CABI publishing, Wallingford, Oxon OX10 8DE, UK,
    Metode izvođenja nastave Interaktivna teorijska i praktična nastava, konsultacije, seminarski radovi, rad na terenu (poseta organskoj farmi)
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 50
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit