O-PT-14-MOP - Mehanizacija u organskoj poljoprivredi

Akronim O-PT-14-MOP
Studijski program Poljoprivredna tehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Položeni testovi i uspešno prezentirani seminarski radovi. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje Specifičnosti i adaptacija agrotehničkih mera u organskoj proizvodnji; Znanja i razumevanje tehnološkog procesa rada mašina, uređaja i aparata u oblasti organske poljoprivredne proizvodnje, organizacije OPP i eksploatacije mašina i uređaja, sa merama higijensko–tehničke zaštite i održavanja mašina i uređaja za male farme u oblasti OPP.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti bi trebalo, da budu sposobni, da: Pravilno procene i primene i uspešno koriste tehničko-eksploatacione parametare mehanizacije i određenih tipova mašina (mesto upotrebe, načini rada, potrebni specifični radni organi) u OPP.
    Sadržaj teorijske nastave Osnove savremenih mašina u poljoprivredi (savremeni tipovi traktora i pogonskih mašina sa električnim motorima), za ratarsku, povrtarsku i vođarsku organsku proizvodnju (posebni tipovi oruđa, mašina i alata za osnovnu i dopunsku obradu zemljišta; mašine za setvu i sadnju; mašine za đubrenje; mašine za negu i zaštitu; mašine za ubiranje: transport u poljoprivredi, tehnički sistemi za navodnjavanje).
    Sadržaj praktične nastave Interaktivne vežbe. Praktično upoznavanje studenata sa sistemima i sklopovima mašina, koji zahtevaju posebnu pažnju u toku eksploatacije u organskoj poljoprivrednoj proizvodnji.
    1. Snežana I. Oljača, Organska poljoprivredna proizvodnja, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2012
    2. Kovačević D., Oljača Snežana,(2005):Organska poljoprivredna proizvodnja;Monografija,Poljop. fakultet, Zemun.
    3. Radojević R., Mehanizacija poljoprivrede, Univerzitet u Beogradu, udžbenik, Beograd, 2005.
    4. Kovačević, D. (2003): Opšte ratarstvo. Udžbenik, Poljoprivredni fakultet, Zemun
    5. Lazić Branka, (1997): Povrtnjak –zelena bašta cele godine. Partenon, Beograd
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 30