O-PT-14-EP - Ekonomika poljoprivrede

Akronim O-PT-14-EP
Studijski program Poljoprivredna tehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
      Broj ESPB 3.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu: sticanje teorijskih znanja o ulozi poljoprivrede u privrednom razvoju i njenim specifičnostima; nauči da obračuna i interpretira indikatore mesta poljoprivrede u privrednoj strukturi; sticanje znanja o subjektima u poljoprivredi i da nauči da analizira njihove proizvodne i ekonomske karakteristike; sticanje znanja o nacionalnoj i međunarodnoj agrarnoj politici.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Znanje da sagleda i veština da interpretira relevantne indikatore mesta i uloge poljoprivrede u privrednoj strukturi i privrednom razvoju, kao i obeležja subjekata u poljoprivredi, kapaciteta i tendencija u poljoprivrednoj proizvodnji. Razumevanje nacionalne i međunarodne agrarne politike, osposobljenost da sagleda značaj i efekte pojedinih mera i instrumenata agrarne politike.
      Sadržaj teorijske nastave Poljoprivreda u privrednom razvoju (struktura agroprivrede, mesto poljoprivede u privrednom razvoju, specifičnosti poljoprivrede, naučno-tehnički progres u poljoprivredi); agrarna politika (ciljevi i mere); međunarodna agrarna i trgovinska politika poljoprivrednih proizvoda; Poljoprivreda u nacionalnoj ekonomiji; subjekti, kapaciteti i tendencije u poljoprivrednoj proizvodnji; nacionalna agrarna politika.
      Sadržaj praktične nastave -
      1. Božić Dragica, Bogdanov Natalija, Ševarlić M.(2011): Ekonomika poljoprivrede, Poljoprivredni fakultet, Beograd
      2. Ranđelović V. (2001):Ekonomika poljoprivrede i zadrugarstvo, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
      3. Mihajlović L., Arsenović Đ. (2002): Ekonomika poljoprivrede sa zadrugarstvom, Univerzitetski udžbenik, Novi Sad.
      4. Zakić Zorka, Stojanović Žaklina (2008): Ekonomika agrara, Ekonomski fakultet, Beograd
      Metode izvođenja nastave Teorijska (usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme) i interaktivna nastava, konsultacije, izrada seminarskih radova, test.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 55